All Produksjon av olje og gass er inntil videre stengt på Skarv-feltet. Foto: Snorre Nicolaisen
Morten Hofstad Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
Produksjonen på Skarv-feltet er stengt etter påvist feil i pumpesystemet for brannvann.
– Mandag gjennomførte vi en kontrollert nedstenging av produksjonen på Skarv-skipet, etter at det ble registrert teknisk feil i pumpesystemet for brannvann som medfører at kapasiteten er redusert, opplyser pressetalsmann Ole-Johan Faret til Helgelands Blad. Myndighetene ved Petroleumstilsynet er informert om situasjonen.
– Arbeid med å gjenopprette brannvernsystemet pågår for fullt. Vi planlegger blant annet for utskifting av en defekt brannvannpumpe.
– Utskiftingen inkluderer en løfteoperasjon som er væravhengig, ifølge Faret.
Produksjonen av olje og gass vil forbli stengt inntil feilen er rettet.
– Vi anslår at dette kan skje tidlig neste uke – gitt at vi har været med oss, opplyser Faret.
Det defekte utstyret må løftes ut av produksjonsskipet, over på et annet fartøy, og det nye utstyret må løftes inn. Det er denne operasjonen som stiller krav til maksimal bølgehøyde.